I letos byla na Jarní přehlídce plemenných koní v píseckém Zemském hřebčinci hlava na hlavě. Vydali se na ni chovatelé koní, aby viděli stálé i nové akvizice hřebčince pro plemenitbu, ale také spousta rodin s dětmi. Ty lákal hlavně doprovodný program, který každoročně předvádí nejrůznější jezdecké disciplíny a způsoby, jakými kůň spolupracuje s člověkem. Od pradávné historie dodnes.
Samotným úvodem programu bylo dekorování zdejšího legendárního hřebce Quick Lauro Z plemene Zangersheide, který byl do České republiky dovezen pro oživení zdejších chovů a má na 200 potomků. Quick Lauro Z se letoškem řadí mezi třicátníky, od ředitelky Zemského hřebčince Hany Stránské dostal šerpu s třicítkou a dárek.
Pak už následovalo v dopolední části programu předvedení teplokrevných hřebců, kteří momentálně v hřebčinci v plemenitbě působí a někteří s jezdci hřebčince i úspěšně sportují.
Návštěvníci viděli například hřebce holandského teplokrevníka Go-On T. S., který v roce 2020 v sedle s Jakubem Štěrbou vybojoval třetí místo v prestižním Memoriálu Jana Papouška v Martinicích. „Je to drobný koník s velkým srdcem," řekl o něm moderátor Jaroslav Voldřich. Diváci se ale v závěru odpoledního programu přesvědčili, že Go-On T. S. dává jako potomky i obry. V sedle jednoho z nich vystupovala v odpolední ukázce Jizdní policie Praha policistka Helena Nykodýmová. Prozradila, že kůň pro jízdní policii má být velký a tmavý, aby budil respekt. Koně pro oddíly jízdních policií, které jsou v ČR na čtyřech místech – v Praze, Brně, Zlíně a nově v Liberci, procházejí ročním výcvikem právě v Zemském hřebčinci v Písku.
V přehlídce plemenných koní návštěvníci viděli i nejčerstvější přírůstek, Royala White TN, který bude v dubnu tříletý a teprve před čtrnácti dny obdržel oprávnění k plemenitbě, ale také Eldorada 45, který bude zřejmě letos v České republice působit naposledy. Jeho zahraniční majitel si ho žádá zpět do sportu. Aktuálně nejlepším sportujícím píseckým hřebcem je Cannon Reuvecamp´s Z, který startuje v Českém skokovém poháru a s jezdcem Jakubem Štěrbou vyhrál Memoriál Jana Papouška.
Mezi předváděnými hřebci nechyběla ani „černá perla" Warness ZH, kterého hřebčinec napřed získal do pronájmu a v roce 2015 ho pak zakoupil. S Warnessem startoval český parkurový reprezentant Kamil Papoušek v Poháru národů a na olympiádě v Tokiu.
Dále se ukázali chladnokrevníci, které hřebčinec nabízí a také máločetná plemena včetně koní soukromých majitelů. Například hucul, hafling nebo irský cob. Huculové ve 20. století téměř vyhynuli a od roku 1979 jsou chráněným genofondem. Obdiv budil irský cob Lord Lancelot from Strachovice, který patří Janě Vohryzkové z Třešovic u Strakonic. Diváci mohli vidět pony hřebce Chanela plemene welsh part-bred, který byl zapůjčen v minulých dvou sezonách do hřebčince a nyní už se vrátil k majitelce Šárce Kolářové do Dobrošova, Radek Žák z Vesce u Soběslavi předvedl svého českomoravského belgika Badyho i s jeho dcerou Lunou, která se narodila u chovatelky Lenky Ryšavé. Předvedli se i hřebci kladrubského bělouše v majetku Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem a dopolední přehlídku zakončil oslík Antek z Humňan. Také plemenný hřebec.
Kůň mnohokrát jinak
Odpoledne pak přišel na řadu program, který ukazoval veřejnosti využití různých plemen koní pro práci i sport a v show Miloslava Simandla například i spolupráci koně a jezdce bez sedla, uzdečky i ohlávky, tak jak to Míla Simandl předvádí doma i ve světě. Drezurní ukázku s lipicánem návštěvníci viděli v podání dvojnásobné mistryně republiky v disciplíně working equitation Jitky Šimouškové. Ani letos nepřišli o efektní čtverylku zaměstnanců Zemského hřebčince, ve které účinkovali na povely Jakuba Štěrby jezdci Zemského hřebčince a zdejší plemenní hřebci - Hana Stránská na koni Cannon Reuvekamp´s Z, Jakub Schönbauer s Warnessem ZH, Antonia Sabathilová s hřebcem Li-Quite, Barbora Květoňová na hřebci Go-On T.S., Eva Ausbergerová se Zambesim TN a Aneta Šindelářová s Eldoradem.
Dvě čísla s frískými koňmi byla v režii Vendulky Šponarové a v jednom k pobavení diváků účinkoval i pes. Irský cob Lord Lancelot se předvedl v zápřeži s kočím Zdeňkem Pickem a stejný kočí pak spolu s Miroslavem Ježkem a hřebci Paladinem a Gatsbym z Ostřetína připomněli paux-de deux v zápřeži historických sulek. Přesně těch, ve kterých se kdysi v Novém Dvoře u Písku pořádaly i dostihy. Kočí Miroslav Ježek nabídl také ukázku práce s chladnokrevnými koňmi v lese - hřebci Matys a Palmer tahali ve vzorné spolupráci mohutnou kládu. Přesně podle pokynu kočího.
Ani tentokrát nemohla chybět ukázka ježdění v dámském sedle v podání Pavly Placákové a Britny a zaměstnanci Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem Jakub Hlávka a Veronika Brázdová předvedli choreografii se starokladrubským vraníkem a běloušem. Toto plemeno se nikde jinde nechová, kladrubský hřebčín má běloušů i vraníků na 250. Šárka Kolářová připomněla publiku, že i poníci jezdí v zápřeži a republikové soutěže v této vozatajské disciplíně zažívají boom. Sama je nositelkou poháru ze třetí místo vozatajského poháru Svazu chovatelů českého sportovního pony. Závěr patřil vystoupení oddílu Jízdní policie z Prahy, který se postaral o pořádný rozruch a vyvrcholení celého programu. Návštěvníci se přesvědčili, že tito koně se nebojí ničeho. Ani střelby, ani ohně, jak můžete vidět ve videoreportáži.
Mimoto si mohli návštěvníci v sobotu procházet stáje Zemského hřebčince a i po skončení se ještě probíraly dojmy u stánku s občerstvením. "Jsme tu poprvé a bylo to krásné. Naši kluci Štěpán a Matěj byli úplně odvázaní z policejního vystoupení. Já jsem nejvíc obdivovala práci velkého koně s kládou," podělila se o zážitky Šárka Matějková z Písku.
Zdroj: Jihočeské týdeníky, Písecké postřehy, Autor: Libuše Kolářová 3.3.2024