erb
Koně - hřebci, testace, prodej
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Kůň a člověk. Návštěvníci Chovatelského dne viděli mnoho podob spolupráce

Kůň a člověk. Návštěvníci Chovatelského dne viděli mnoho podob spolupráce



Příznivci koní mířili v sobotu 24. srpna do píseckého Zemského hřebčince. V tamním areálu se konal oblíbený Chovatelský den, který jednak prezentuje plemenné hřebce působící v hřebčinci a také nabízí pestrý program s nejrůznějšími ukázkami využití koní pro práci, ve sportu i pro další příležitosti. Přítomni byli i zástupci Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem a Zemského hřebčince Tlumačov, kteří přispěli k programu.

Chovatelský den 2024.jpg

Pořadatelé nezapomněli na blahopřání dvěma jubilantům, kteří svůj život spojili s koňmi. Osmdesátku letos oslavili bývalý ředitel Zemského hřebčince Josef Šilha, který zde pracoval od svých 16 let, a dlouholetý vedoucí výcviku v Národním hřebčíně Kladruby nad Labem Ladislav Chmelař, který svou pracovní kariéru končil v píseckém hřebčinci. Část programu shlédl i ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Před polednem se konalo předvedení píseckých hřebců na ruce, což je program hlavně pro chovatele a odbornou veřejnost. Viděli plemeníky, kteří v hřebčinci nyní působí. Po poledni začala část programu pro širokou veřejnost, přišlo opravdu hodně rodin s dětmi. Návštěvníky přivítala ředitelka Zemského hřebčince Písek Hana Stránská. Připomněla 120 letou historii areálu a jeho současnou úlohu pro zvyšování kvality českých chovů.

Program byl pestrý

Úvodní slavnostní defilé odpoledního programu bylo efektní – s vlajkami České republiky a města Písku jeli v čele Jakub Štěrba na plemenném hřebci Favory Albuza a Tomáš Navrátil na hřebci Przedswit Richter. Následovalo čtyřspřeží chladnokrevníků Zemského hřebčince Písek, starokladrubských koní Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem a dvojspřeží českomoravských belgiků ze Zemského hřebčince Tlumačov.

Diváci viděli starokladrubského koně ve spřežení vedeném kočím Jiří Nesvačilem, základní kmenové stádo těchto koní bílé barvy je národní kulturní památkou. Pro ceremoniální účely se tito bělouši využívají dodnes na švédském a dánském královském dvoře. Další vystoupení bylo z jiného soudku - písecký kočí Miroslav Ježek předvedl práci chladnokrevného hřebce Palmera v kládě. Tato disciplína imituje běžnou práci chladnokrevných koní v lese. 

Pak přišlo na řadu roztomilé vystoupení minikoní ze stáje Przechwozd od Českého Brodu se svými vodičkami. Nechybělo číslo s fríským koněm Vendulky Šponarové a šestnáct jezdců a koní pak předvedlo jezdeckou čtverylku. Zapojili se do ní jezdci a koně z píseckého hřebčince, v jejich čele přijela na hřebci Cannon Reuvekamp´s Z v sedle ředitelka Hana Stránská, dále jezdci Remontní a výcvikové stáje Písek, Zemského hřebčince Tlumačov a Národního hřebína z Kladrub. Autorem působivé choreografie byl Tomáš Navrátil. Jízdu v dámském sedle pak diváci obdivovali v podání Pavly Placákové a klisny Britny z Jezdecké stáje Maroušek Myslín. Kočí Zdeněk Picek předvedl zápřež mohutného Irského Coba Lorda Lancelota. Romantické westernové vystoupení vidělo publikum v podání Terezy Třeštíkové. 

Zástupci Zemského hřebčince pak převzali obraz od malíře Daniela Havla. Ten je milovníkem koní a postupně portrétuje písecké plemeníky. Tentokrát předal ředitelce Haně Stránské portrét momentálně sportovně nejúspěšnějšího píseckého hřebce Cannona Reuvekamp´s Z. Následovalo ukázka zápřeže chladnokrevných hřebců v historických sulkách, vystoupení řídil kočí Ondřej Vojta. Další zajímavou zápřež - tandem pony klisen viděli diváci v podání vozatajky Šárky Kolářové z Jezdeckého klubu Dobrošov a poté už přišla drezurní ukázka úspěšné drezurní závodnice Šárky Drahošové na hřebci Trojice Empor. 

Napětí přinesla soutěž Jump and drive, kdy jezdci Jakub Štěrba z píseckého hřebčince a Kateřina Benediktová z Tlumačova absolvovali parkurové skoky, pak museli seskočit z koně a v druhé části kvapil do cíle kočár s kočími Jiřím Nesvačilem a Romanem Vyskočilem. Dvojice Jakub Štěrba a Jiří Nesvačil byla o fous rychlejší. 

Velmi zajímavá byla také přehlídka chladnokrevných hřebců, zapřažených v historických zemědělských strojích. Moderátor Jaroslav Voldřich seznámil diváky s tím, k čemu se jednotlivé stroje používaly. A nechyběl ani zásah koňské historické stříkačky hasičského sboru z nedalekých Semic, do níž byli zapřaženi plemenní hřebci Miran a Agy. Voda skutečně po ručním pumpování svlažila kolbiště, semickým hasičům vypomohli i kolegové z Nového Dvora. 

Program vrcholil ukázkou výcviku mladých policejních koní v podání jezdců Rudolfa Fialy a Zuzany Troblové z Remontní a výcvikové stáje Písek, která náleží do Odboru služební kynologie a hipologie Policejního prezidia. Tito koně musí být klidní, diváci viděli, že nereagují na střelbu a dokáží překonávat nejrůznější překážky, s nimiž se mohou při policejní práci setkávat. Jezdecké oddíly má česká policie celkem ve čtyřech městech, předvádění koně se připravují pro Brno a Liberec. Horse show Miloslava Simandla, který ukazoval přirozenou komunikaci s koňmi a nakonec jezdil na koních vestoje, odměnilo publikum i potleskem vestoje. Vydařený Chovatelský den končili opět vlajkonoši a závěrečné defilé. 

V horkém dni návštěvníci velmi vítali hned dvě občerstvovací místa, jedno přímo nad tribunou a hlavně samotnou tribunu, která vyrostla před několika lety. Tentokrát poskytovala během víc než tříhodinového poutavého programu opravdu blahodárný stín. 

autor: Libuše Kolářová, Jihočeské týdeníky

Chovatelský den 2024 - 2.jpg